Takie proste pytanie, a nie macie pojęcia, ile o to było awantur.

 

Nie będę się silił na paranaukową definicję, opiszę to czysto funkcjonalnie.

  • Larp jest wydarzeniem, na którym odbywa się pewna gra. Może być mały (w teorii nawet na dwie osoby), albo duży (kilkaset, a nawet – poza granicami Polski – kilka tysięcy osób). W Polsce najczęściej małe larpy mają kilka-kilkanaście osób, średnie kilkadziesiąt, duże między sto a dwieście.
  • Gracze najczęściej odgrywają postaci inne, niż oni sami. Przyjeżdżając na larpa fantasy możesz na przykład grać wojownika, czy tropiciela, na larpie SF możesz być mechanikiem na okręcie kosmicznym, na larpie historycznym możesz być NSZowcem, ukrywającym się przed UB i tak dalej. Swoją rolę dostajesz przed larpem, mniej lub bardziej współpracując z twórcą larpa nad jej stworzeniem i przydziałem. Chciałeś zawsze iść do walki w szeregu ciężkozbrojnej piechoty? Larp jest dla Ciebie. Chciałeś kląć, próbując rozpaczliwie usunąć blokadę osi śruby w idącym na dno okręcie podwodnym? Larp jest dla Ciebie. Można tak wymieniać – na pewno łapiesz ideę.
  • „Gra” i „Gracze”. „Gra” może oznaczać sens klasyczny – coś, w czym się wygrywa. Jest sporo larpów, w których jakaś osoba, albo (częściej) stronnictwo wygrywa. Jest też bardzo dużo larpów, w których nie ma zwycięzcy jako takiego, a sensem gry (rozumianej wtedy nie jako „rozgrywka”, ale „rozrywka”) jest stworzenie ciekawej, wspólnej opowieści. Porównaj to sobie z teatrem, w którym grasz Papkina, ale bez danego Tobie, albo innym graczom, scenariusza. Jest Papkin, jest Cześnik, jest Klara, znacie swoje postaci. Co się od tej chwili wydarzy – nikt nie wie.
  • Większość larpów odbywa się w światach innych, niż nasz (tak, jak powieść „Władca Pierścieni” dzieje się w innym świecie, niż nasz). Mogą to być światy napisane celowo dla tych larpów, mogą to być popularne światy z książek, bądź powieści fabularnych. Larpy, rozgrywające się w naszym świecie często odbywają się w innych epokach (możesz grać, na przykład, pastucha na Dzikim Zachodzie). Najczęściej z podstawami świata, niezbędnymi do gry, można zapoznać się łatwo i szybko. Larpy, w których trzeba znać niuanse i detale świata są bardzo rzadkie.
  • Z powyższego powodu larp najczęściej wymaga stroju (na tej stronie znajdziesz kilka tekstów o tym). Oczywiście innego stroju będziesz potrzebował jako żołnierz kosmicznej piechoty mobilnej, innego jako poszukiwacz złota na Dzikim Zachodzie, innego jako szczurołap w świecie fantasy.
  • Środowisko larpowe jest generalnie bardzo przyjazne wobec nowych. Jeśli jakiś larp Ci się podoba (zajrzyj do Kalendarza Larpowego), ale boisz się swojego „pierwszego razu”, śmiało odzywaj się do organizatorów, albo na facebookowej grupie larpa. Bardzo mało prawdopodobne jest, że nie znajdziesz tam pomocy i dobrej rady.

Autor