W sieci znajdziesz tysiące artykułów, nagrań, czy konferencji o marketingu. Jednak w tym wpisie chcę w 8 prostych krokach podzielić się z Tobą wiedzą jak skutecznie promować specyficzne wydarzenie jakim jest larp.
Jak nie tracić czasu na innowacyjne metody i praktyki które nawet jeśli działają w wielu obszarach, w larpach po prostu w inny sposób mówią o tym samym do tych samych osób. Możesz potratować to jako listę do odhaczenia. I choć warto realizować dodatkowe działania, to od tych 8 kroków powinny wychodzić wszystkie pozostałe.
Adnotacja 1: Jeszcze 6 lat temu larpy miały swoje fora internetowe, potem grupy na Faceoobku, teraz czasem tylko wydarzenia. Nie wiem jak zmienił się internet, gdy czytasz ten artykuł.
Anotacja 2: Te kroki pomogą, ale nie zagwarantują Ci sprowadzenia na grę wielu uczestników spoza larpówka. Sprzedaż larpów poza środowisko, to większe wyzwanie i znacznie bardziej tradycyjny marketing.
1. Stwórz główne źródło informacji
To może być wydarzenie na Facebooku, strona internetowa, czy fanpage. Umieść tam wszystkie informacje, aktualizuj je i tam kieruj uczestników. Najlepszą promocją larpa jest poczta pantoflowa, a nic nie usprawnia jej tak jak jeden link. Jeden link, który wszystkimi rządzi. Nawet jeśli prowadzisz wiele kanałów komunikacji, jeden powinien być nadrzędny.
2. Twoi odbiorcy są na grupach Facebooka
Obecnie prawie wszystkich larpowców znajdziesz zgromadzonych na grupach na Facebooku. Poza uczestnikami, możesz znaleźć tam wiele informacji o innych wydarzeniach, czy poprosić o poradę.
Obecnie istnieją trzy grupy, które nie są martwe:
- Larp Poland – grupa ogólnolarpowa, znajdziesz tam również link do Kalendarza Larpowego, w którym organizatorzy umieszczają swoje wydarzenia
- Sigmar Mit Uns – grupa poświęcona larpom i grom bitewnym
- OldTown – dyskusje – grupa poświęcona larpom postapo. Mimo że założona przez wydarzenie Old Town, pojawiają się tam inne larpy
Oprócz nich istnieje wiele lokalnych grup, lub takich założonych do dyskusji o konkretnym larpie. Linki do nich prawdopodobnie znajdziesz na wyżej wymienionych grupach.
3. Data i miejsce powinny być wszędzie
Mało co jest tak frustrujące jak poszukiwanie informacji kiedy i gdzie dany larp w ogóle się odbywa. W najlepszym przypadku uczestnicy będą pisali wiadomości prywatne. W najgorszym po prostu odpuszczą. Wrzuć te informacje na zdjęcie w tle, nagłówki opisów wydarzeń, pierwsze strony dokumentów i stale umieszczaj je w postach.
4. Zdjęcia sprzedają
Nie potrzebujesz rozbudowanej identyfikacji wizualnej, czy grafik. Nic nie robi tak dobrego wrażenia jak wysokiej jakości zdjęcia, które przybliżą uczestnikom klimat nadchodzącego larpa. Jeśli nie masz materiałów z poprzedniej edycji, zorganizuj sesję zdjęciową lub poproś innych organizatorów lub fotografów o użyczenie odpowiednich zdjęć.
5. Proś o pomoc uczestników
Larpy to małe środowisko, a nie ma lepszej formy promocji niż polecenia larpa przez znajomych. Po prostu odezwij się do swoich uczestników i przedstaw im wizję wydarzenia oraz jak mogą Ci pomóc. Nieraz dysponują oni również kanałami komunikacji, jak grupy i strony swoich oddziałów, czy własne wydarzenia.
6. Nie wynajduj koła na nowo
Larpowcy wyprodukowali już mnóstwo materiałów, takich jak poradniki strojowe, instrukcje przygotowania rekwizytów czy wskazówki odgrywania postaci. Jeśli są one wartościowe również dla Twoich uczestników, zapytaj autorów o zgodę i wykorzystaj je do komunikacji swojego wydarzenia.
7. To, że powiedziano coś raz, nie znaczy że każdy to wie
Wśród wielu organizatorów larpów krąży przekonanie, że jeśli raz coś wrzucili do sieci, to wystarczy. Niestety wielu uczestnikom umyka sporo informacji albo po prostu o nich zapominają. Zadbaj o to, żeby zwłaszcza przed larpem publikować zbiory najważniejszych informacji jak przypomnienie dokumentów, czy Q&A.
8. Mów do uczestników i słuchaj ich
Jeśli możesz, komunikuj się z uczestnikami personalnie, nie jako oficjalne, bezosobowe profile. Nie tylko wzbudzisz zaufanie i dasz się poznać, ale i będziesz mógł usłyszeć swoich uczestników – bo to oni powiedzą Ci najlepiej i najszybciej jeśli coś będzie nie tak. Nawet jeśli ich o to nie poprosisz.
Mam nadzieję, że te kroki i wskazówki pomogą Ci skutecznie promować Twojego larpa, jednocześnie oszczędzając czas na niepotrzebne działania. Nie liczy się również tylko to jak, ale co opowiadasz. Inaczej i do innych osób zakomunikujesz postapokaliptyczną grę dla czterystu uczestników, a inaczej małego larpa o rodzinie prawników w pobliskiej restauracji. Co również ważne – ostatecznie liczy się wizja, do której starasz się przekonać uczestników.