-
Kiedy larp zaczyna przypominać wczasy
Wojskowe manewry ustępują miejsca wakacyjnym rozrywkom, a immersja znika szybciej niż piwo z butelki. Gdy szanty przerywają bitwy, a gracze bardziej zajmują się kartami niż walką, można się zastanawiać, czy przypadkiem nie znaleźliśmy się na urlopie w Mielnie zamiast w świecie Wiedźmina.
-
Serbska Rada Larpu
O zagrożeniach kolektywizacji słów kilka.
-
Skuteczna Promocja Larpa
W sieci znajdziesz tysiące artykułów, nagrań, czy konferencji o marketingu. Jednak w tym wpisie chcę w 8 prostych krokach podzielić się z Tobą wiedzą jak skutecznie promować specyficzne wydarzenie jakim jest larp.
-
Słownik gwary bitewniakowej
Napisany głównie dla nowych w bitewniakach, którzy nie rozumieją do końca gwary i high contextów, które w nich funkcjonują.
-
Jak umiera grupa larpowa
Co zrobić, aby grupa nie upadła, albo co zrobić, aby upadła. Rady na przykładzie rekonstrukcji historycznej.
-
Bariera Obciachu
Czyli czemu trudno jest wystartować od razu w roli.
-
Cycki ze stali
„Cyckowa zbroja” często jest bezsensowna. Ale wcale nie musi być, a gadanie o jej śmiertelnym niebezpieczeństwie jest już zupełnie absurdalne.
-
Larpy Bitewne 2021 w pigułce
Chcę, abyś po zaznajomieniu się z tym artykułem, mógł/mogła śmiało rozpocząć drogę do sezonu larpów bitewnych 2021. Mimo, że pozostało do niego kilka miesięcy, to najlepszy czas na rozpoczęcie przygotowań! Autor Piotr Smolański View all posts
-
Jak przygotować się do bitewniaka.
Co to jest „bitewniak”? Bitewniak jest to larp, skupiony na wojnie, a przynajmniej na walce. Spodziewaj się mniej scenariusza, w ogóle nie spodziewaj się kart postaci (chyba, że Twój oddział je robi sam dla siebie), spodziewaj się skoncentrowania na misjach bojowych i tłuczeniu bliźniego swego po łbie lateksem. Będziesz przebywać w jakiegoś rodzaju obozie wojskowym,…
-
Shared Space
Kiedy nie ma zasad, nie ma logiki, można robić absolutnie wszystko – świat przedstawiony nie istnieje i przestajemy w jakikolwiek sposób udawać, że istnieje. Czyli przestajemy larpować.
-
Ponuromrok z innej perspektywy
I gdyby jeszcze udało się znaleźć dwoje ludzi, którzy mają podobny pogląd co do tego, co to właściwie jest ten ponuromrok, to moglibyśmy się już radośnie nienawidzić
-
Przewodnik po konwencji grimdark
Ogromna popularność larpów takich jak Battle Quest czy Krwawa Knieja sprawiła, że na ustach polskich graczy coraz częściej gości słowo-klucz: grimdark. Co stoi za tym hasłem?
-
Punkt Przegięcia
Jeśli chcesz jeszcze w przyszłości robić larpy, zarządzanie larpem i emocjami jego „użytkowników” jest ważne nie tylko przed i w trakcie, ale też po larpie.
-
Jak broń larpowa robi „ała”.
O najróżniejszych mieczach, młotach i innych halabardach larpowych narosło tyle mitów, że warto sobie powiedzieć o nich parę rzeczy spoza „mie się wydaje”. Poniższy tekst mówi odrobinę o BHP i fizyce tych broni i o tym, od czego zależy to, jak groźne będzie uderzenie i jak łatwa/trudna w kontrolowaniu będzie broń. Autor Piotr Smolański View…
-
Poradnik gracza na Battlequest oraz BHP walki lateksem
W ostatnim czasie tworzyłem, albo pomagałem w tworzeniu materiałów instruktażowych na temat walki na lateksiaki oraz tego, jak się odnaleźć na bitewniaku (i jedno i drugie ze wskazaniem na Battlequest). Poniżej oba: film i dokument pdf, zebrane razem, żeby nie zgubiły mi się w facebookowej przewijalni. Film: [su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=ryjytEs5DAA”] Oraz dokument: Battlequest…
-
Genitalia a sprawa nerdowska
Trigger warning: zakładam w tym tekście istnienie tylko dwóch płci, bo tylko tyle istnieje. Jeśli to zdanie spowoduje odpadnięcie części czytelników, jakoś z tym pohandluję. Zastrzeżenie: nie byłem nigdy w Stanach Zjednoczonych, ale znam kogoś, kto był, #pdk Zastrzeżenie: ten tekst nie jest odpowiedzią na cokolwiek, ani polemiką z czymkolwiek, chodzi mi po głowie od…
-
Prowokacja to nie sztuka
Różne mundre ludzie podajo różne przyczyny degeneracji sztuki w prowokację. Być może umiejętności artystów poleciały na mordę tak bardzo, że inaczej już one artysty nie potrafią. Być może to publika jest tak mało wyrobiona, że malunek holenderskiego mistrza ma za podrzędny wobec wyrenderowanej komórki Samsunga. Może po prostu „wszystko już było”. Autor Piotr Smolański View…
-
Larp Cywilny
Kilka słów o świecie, gdzie nie każdy jest wojownikiem. Autor Piotr Smolański View all posts
-
Szpej dla larpowców, poradnik rekorzemieślnika
Od mniej więcej dwóch lat zauważam powstanie w larpówku prądu, którego dotąd w życiu się nie spodziewałem (będzie chyba o tym osobny tekst) – ludzi „profesjonalizujących się”, kupujących na larpy szpej w jakości reko, albo do niej zbliżony. Fantasy kupa w rodzaju skórzanych folg z obowiązkowymi, celtyckawymi motywami przestaje być najwyższą, najbardziej pożądaną jakością. To…
-
O Wysiku i Immersji Słów Kilkakroć.
Abstrakt: Nie, Wysik () nie nakazuje grać w larpie samym sobą, nie ogranicza też przesadnie wyboru ról, a jego znaczenie poza walką wręcz jest niewielkie. Autor Piotr Smolański View all posts
-
Konstrukcja rekonstrukcji, czyli wytłumaczenie „rycerzy” dla larpowców.
Dawno, dawno temu, w dzikim Mirowie Nie pamiętam, kto wpadł na pomysł okładania się kijami. Może ja. Może nie. Pamiętam jak siedziałem z kawałkiem znalezionego w lesie kijacha i za pomocą bagnetu strugałem z niego coś na kształt katany. Nazwałem to „Glamdring” a na swoje usprawiedliwienie mam po pierwsze to, że to była ironia (byłem…
-
Stop glanowaniu postaci, czyli o butach larpowych słów kilka
Rzecz będzie o butach larpowych, o tym jak je mieć średnio i tanio albo dobrze i drogo oraz czego i czemu nie mieć. Autor Piotr Smolański View all posts
-
Focale, bandana, fular, krawat
Dziś będzie o rzeczach wiązanych wokół szyi. Mają one parę tysięcy lat, chociaż ich funkcja zmieniła się dość mocno w ciągu ostatnich 100-200. Autor Piotr Smolański View all posts
-
Oliwa sprawiedliwa
Tekst o przedmiocie „klimatycznej” użyteczności. Używanie go albo nieużywanie go nie zmieni nic w wyglądzie postaci, to jest coś co robi się głównie dla siebie. Autor Piotr Smolański View all posts
-
Jak zaprojektować strój postaci na larpa.
Nie będzie o charakterze, odgrywaniu i tak dalej, będzie o ciuchach. No dobrze, może odrobinę o charakterze. Odrobinę. Autor Piotr Smolański View all posts
-
Co ja wypaczę, czyli larpowe błędy i wypaczenia
Łatwo i przyjemnie jest rzucać kamieniami. Więc będę rzucał kamieniami. Kilkanaście już lat obserwuję pewne strojowe (i zwyczajowe) potworności które pokutują na larpach. Sam też kilka, a jakże!, zaliczyłem. Wydają się być one dziedziczne. Weterani powoli pozbywają się takich nawyków, ale zanim się ich pozbędą, nowi podpatrują je i kopiują. Częściowo wynikają one też (oczywiście)…
-
Tkaniny, instrukcja obsługi
Tekst przeznaczony jest dla larpowców. Mówię tu rzeczy które rekoludki wiedzą od dawien dawna, więc nie ma sensu aby je czytali. Stoję w lesie poprawiając pas bukłaka na ramieniu. Zostało w nim mało wody, co odrobinę mnie martwi. Jest 30 stopni, przy tej temperaturze trzeba pić niemal cały czas. Pierwszym objawem odwodnienia jest cholerny ból…